Menu
Szukaj

Jak Dbamy o Zrównoważony Rozwój?

Jak Dbamy o Zrównoważony Rozwój?

Zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi to dziś wyzwanie dla każdego z nas. Ograniczanie i równoważenie emisji CO2 od dawna stanowi ważny punkt w naszym podejściu do działalności biznesowej.

Od ponad 20 lat pracujemy nad oszczędnym wykorzystywaniem zasobów i prowadzeniem działalności w sposób zrównoważony. Otrzymaliśmy certyfikat zgodności z normą środowiskową DIN EN ISO 14001 już w 1997 roku, którego celem jest ciągła poprawa wyników ochrony środowiska.

Nasz Ślad CO2

Wraz z ekspertami ds. ochrony klimatu, ClimatePartner, obliczyliśmy ślad CO2 naszej działalności.

W 2019 r. było to 54.657,18 t CO2 w skali globalnej. Obejmuje on emisje gazów cieplarnianych całej firmy, od łańcucha dostaw aż do naszych klientów końcowych.

Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności za ograniczenie wzrostu temperatury i redukcję emisji CO2.

Wspieramy finansowo projekty związane z ochroną środowiska naturalnego.

 

Pakujemy Odpowiedzialnie

Dbamy o to, aby dostawcami opakowań naszych produktów były wyłącznie firmy, które posiadają certyfikaty zgodności z normami europejskimi. Każdy dostawca jest wcześniej audytowany i musi wypełnić kwestionariusz dotyczący zgodności z normami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. 

Nieustannie testujemy możliwości korzystania z nowych materiałów w zakresie produkcji, pakowania i logistyki. Obejmuje to również drobne kwestie, takie jak stosowanie taśmy samoprzylepnej na bazie folii pochodzenia biologicznego i składanych pudełek z dużą zawartością papieru pochodzącego z recyklingu.

Mniej Plastiku w Opakowaniach

Pracujemy nad zmniejszeniem zużycia tworzyw sztucznych, promując w ten sposób zrównoważone zarządzanie cyklem życia i przyczyniając się do ochrony środowiska.

Tabletki Musujące

Nasze tabletki musujące Doppelherz sprzedawane są na małych opakowaniach z tworzywa z recyklingu. Dzięki rezygnacji z plastiku oszczędzamy 18 ton odpadów plastikowych rocznie.

Aerozole do nosa

Przeszliśmy z plastikowych blistrów na składane pudełka kartonowe. Pozwala to zaoszczędzić około 600 kilogramów plastiku rocznie.

Blistry na tabletki

Kolejna zmiana dotyczy naszych opakowań typu blister. Optymalizując ich strukturę, jesteśmy w stanie zredukować liczbę blistrów na produkt, a tym samym oszczędzamy na plastikowych materiałach opakowaniowych.

 

Normy Jakości

Większość wyciągów ziołowych, z których korzystamy, pochodzi ze zbiorów roślin dzikich. Stawiamy na rygorystyczne wymagania dotyczące jakości.

Metody Zbiorów ECO-Harvesting

Technologia ECO-Harvesting®** dzięki zastosowaniu specjalnych sieci skutecznie zapobiega dużym przyłowom. Pozwala to na szczególnie delikatny połów kryla na Oceanie Antarktycznym. Metoda ECO-Harvesting®** jest jedną z niewielu metod, które nie mają negatywnego wpływu na populację kryla i ekosystem Antarktydy.

** ECO-Harvesting® to marka Aker BioMarin

Technologia PureMax

Znak PureMax* potwierdza wysoką jakość oleju z ryb morskich i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ramach wytwarzania koncentratu do naszych produktów używamy wyłącznie ryb ze zrównoważonych łowisk.

PureMax jest marką firmy Croda International PLC z Anglii

 

Zrównoważony Rozwój w Produkcji

W zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska wspieramy odpowiednie działania i dążymy do oszczędzania energii i wody. Dodatkowo, monitorujemy zużycie energii za pomocą odpowiednich urządzeń pomiarowych. Pozwala to na rozpoznanie nieprawidłowości w odpowiednim czasie.

Co robimy?

  • Szkolimy naszych pracowników, aby uświadamiać im wagę tych zagadnień.
  • Monitorujemy zużycie poprzez precyzyjne metody pomiarowe i kontrolę procesów.
  • Dokonujemy ciągłej modernizacji.
  • Poprzez certyfikację jesteśmy stale monitorowani przez akredytowane firmy pod kątem oszczędzania energii.

Jak to Robimy?

  • Wyremontowaliśmy pompy ciepłownicze i wyposażyliśmy je w jednostki sterujące, które gwarantują obniżenie temperatury w nocy i sezonową regulację ogrzewania.
  • Przy zakupie maszyn z wyprzedzeniem sprawdzamy, czy są one zaprojektowane energooszczędnie, np. wyposażone w energooszczędne siłowniki.
  • Obszary, które nie są ciągle używane jako miejsca pracy, wyposażyliśmy w czujniki obecności, dzięki czemu nie ma potrzeby ich ciągłego oświetlania.

 

Produkcja Efektywna Energetycznie

W zarządzaniu budynkami, podobnie jak w innych sektorach firmy, ochrona środowiska i zasobów odgrywa dla nas bardzo ważną rolę.

Gdy budowaliśmy nasze centrum logistyczne w Handewitt, skupiliśmy się na zastosowaniu standardów przekraczających wartości progowe niemieckiego rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii (EnEV). Przyłożyliśmy też dużą wagę do zaprojektowania systemów energetycznych dla ogrzewania i chłodzenia:

Izolacja Budynku

W ramach ogólnego projektu stanu surowego budynku uwzględniono znacznie lepsze niż zwykle właściwości izolacyjne, tak aby zminimalizować przyszłe straty energii. Projekt został zrealizowany z grubszą warstwą izolacyjną na dachu i elewacji.

Wentylacja

Projekt wentylacji budynku przewiduje wymianę powietrza w nocy, w wyniku której chłodne nocne powietrze z zewnątrz jest wymieniane z powietrzem wewnętrznym. Ten rodzaj chłodzenia sprawia, że budynek nie wymaga aktywnego dostarczania zimnego powietrza, co oznaczałoby odpowiednio większe zapotrzebowanie na energię w postaci prądu i gazu.

Ekologiczne Ogrzewanie

Do ogrzewania centrum logistycznego nie używamy gazu, w przeciwieństwie do większości takich miejsc. Alternatywą przyjazną dla środowiska jest tutaj ogrzewanie miejskie, które jest rozprowadzane przez płyty radiacyjne w budynku.

100% Zielonej Energii

Korzystamy z energii elektrycznej pochodzącej w 100% z ekologicznych źródeł. Znak ok-power i Certyfikat Ochrony Środowiska TÜV-Nord pokazują, że korzystamy z odnawialnej, w 100% ekologicznej energii. Przyznanie etykiety ok-power dotyczy nie tylko odnawialnych źródeł energii, ale także promocji budowy nowych elektrowni. Te dwa wymagania spełniamy poprzez wytwarzanie energii wodnej.